Що потрібно знати, відправляючись на заробітки в Європу

Український підрозділ ресурсу headhunter провело опитування серед фахівців в області IT технологій. Згідно з отриманими даними, близько 70% з них не проти переїхати за кордон. Пояснюється це більш високим рівнем оплати праці і можливістю професійно розвиватися.
Як влаштуватися на роботу в Європі


Український фахівець отримує лише третину від тієї суми, яку отримує програміст в США. Це не компенсується навіть рівнем податків з фізичних осіб, які в Європі і Америці значно вище.

Незважаючи на те, що оплата фахівців комп’ютерних технологій в Європі нижче, ніж в Америці, переїхати туди простіше, а динаміка зростання заробітної плати вище, ніж в США.

Український фахівець по IT технологіям може без зусиль знайти роботу на заході. Більшість професіоналів працюють в представництвах європейських компаній, і при бажанні працівника і його готовності до <ahref=”https://freewings.com.ua/uk/pratsevlashtuvannya-it-fahivtsiv-v-estoniyi/”>IT-эмиграции, він може бути переведений горизонтально по кар’єрних сходах в офіс будь-якої європейської країни. Серед найбільших європейських компаній, офіси яких розташовані в Києві, виділяються:

  • Сiklum,
  • EPAM,
  • Luxsoft,
  • Globallogic

Якщо вас не чекають

Знайти самостійно роботу професіоналу в своїй області буде непросто. Можна скористатися сайтом вакансій monster.com. Роботодавцю доведеться при зверненні до органів, що регулюють процес працевлаштування дати пояснення, чому він вибрав іноземного фахівця. Фактично, ті місцеві працівники повинні відмовитися від посади на користь громадянина України.

Роботодавцю при прийомі на роботу важливо, щоб фахівець вільно володів англійською мовою і мав великий стаж роботи за фахом. Також необхідні рекомендаційні листи, якими бажано обзавестися після прийнятого рішення про міграцію.

Неможливо працювати при IT-еміграціі без оформленої трудової візи. Її, в свою чергу можна буде отримати, лише маючи запрошення на роботу. У посольстві або консульстві повинні переконатися, що саме цю людину чекають на конкретну вакансію.

При підписанні договору про найм на роботу, слід звернути увагу на те, що в ньому повинні фігурувати такі пункти:

  • Детальний опис цілей, завдань і обов’язків на майбутній роботі;
  • Розмір оплати праці і умови її отримання;
  • Обов’язки і права кожного з учасників угоди;
  • Умови праці та проживання;
  • Зобов’язання роботодавця в наданні страховки, житла і соціальних гарантій.

Відправити резюме